Nyski Klub Sportowo-Turystyczny ATUT NYSA
   Strona Główna Ciekawe Artykuły 1,5 % dla ATUT NYSA KOMUNIKATY Dowcipy o niewidomych Kontakt19.04.2024   
 Nawigacja
Strona Główna
Ciekawe Artykuły
Władze Klubu
Historia Klubu
Statut
Galeria
1,5 % dla ATUT NYSA
KOMUNIKATY
Turnus Rehabilitacyjny
Kontakt
 Ostatnie Artykuły
Wciąż zbyt mało o...
Nie pływajcie w soc...
Więcej pieniędzy, ...
Przewodnicy tandemow...
 Nasi PARTNERZY
Stowarzyszenie CROSS

Związek Kultury
Fizycznej OLIMP

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Ministerstwo Sportu
i Turystyki

Gmina Nysa

Samorząd
Województwa Opolskiego
 Historia Klubu

ZARYS HISTORI KLUBU „ATUT” NYSA"

Nyski Klub Sportowo-Turystyczny Niewidomych i Słabo Widzących powstał z inicjatywy kol . Jerzego Gorczyńskiego ówczesnego Prezesa klubu „CROSS” Opole do którego należeli zawodnicy z całej Opolszczyzny. Z klubu Cross Opole wydzielono 17 osób zamieszkałych w Nysie i powiecie nyskim które utworzyły grupę inicjatywną i po opracowaniu statutu zarejestrowano nyski klub niewidomych i słabo widzących w sądzie rejestrowym w Opolu. Tym samym klub „Cross” Opole podzielono na klub opolski i nyski, aby można było korzystać z dofinansowania na dwa kluby i uzyskać większe środki na bieżącą działalność dla tej samej grupy zawodników.
Klub został założony w dniu 5 stycznia 2000r.

Pierwszy Zarząd klubu działał w składzie:
Mikołaj Komarow -` prezes zarządu
Józef Malinowski - wiceprezes
Julia Zagórowska - sekretarz
Tadeusz Pachalski - skarbnik
Jan Miecznikowski - członek

W styczniu 2002 prezesem została wybrana kol, Julia Zagórowska i zarządzała klubem do lutego 2008 r, W okresie tym klub był zarządzany bardzo dobrze, nastąpił szybki rozwój klubu, liczba członów zwiększyła się kilkukrotnie ,przybyło dyscyplin sportowych i klub zaczął odnosić znaczące sukcesy w mistrzostwach Polski w brydżu, szachach, kręglach, strzelaniu zdobywając złote ,srebrne i brązowe medale tych mistrzostw. Po rezygnacji kol. Zagórowskiej prezesem zarządu klubu wybrano kol. Joannę Staliś która pełni tę funkcję od 7 lat do dnia dzisiejszego i tym samym przypadła jej w udziale organizacja dzisiejszego jubileuszowego spotkania.

Obecny zarząd klubu działa w składzie: Joanna Staliś - prezes zarządu
Jadwiga Mróz - wiceprezes
Andrzej Kużdżał - sekretarz
Jan Miecznikowski - skarbnik
Edward Podczasik - członek
Kol. Jan Miecznikowski pozostaje nieprzerwanie w zarządzie klubu od początku jego istnienia czyli od15 lat.
Klub w początkowym okresie działa w oparciu o sekcje sportowe – jak szachy, warcaby, pływanie, kręgle i taniec sportowy, następnie doszło strzelanie z broni laserowej i dzięki inicjatywie kol. Dąbrowskiego brydż sportowy . Ponadto klub prowadzi działalność turystyczno-rekreacyjną. Działalność prowadzona przez klub jest bardzo dobrą i pożądaną formą rehabilitacji społecznej osób niewidomych i słabo widzących.

W okresie 15 letniej działalności klub zorganizował wiele imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim, wojewódzkim i lokalnym, oraz imprez sportowo-turystycznych i rekreacyjnych. Zawodnicy klubu uczestniczyli także w imprezach rangi mistrzostw Polski jak również w wielu turniejach kwalifikacyjnych do mistrzostw Polski i turniejach towarzyskich w poszczególnych dyscyplinach sportowych. W pierwszym okresie działalności wiodącą dyscypliną były warcaby stupolowe gdzie zajmowaliśmy czołowe miejsca w mistrzostwach krajowych, następnie klub zaczął odnosić sukcesy w szachach ,kręglach, bowlingu, strzelaniu z broni laserowej i brydżu sportowym który w chwili obecnej jest wiodącą i najsilniejszą dyscypliną naszego klubu.
W okresie swojej 15 letniej działalności klub zorganizował: 15 imprez sportowych o zasięgu ogólnopolskim których wzięło udział ok.350 uczestników z całego kraju. /kręgle, brydż, ogólnopolskie imprezy integracyjne/
32 imprezy o zasięgu lokalnym i międzywojewódzkim./szachy, warcaby, brydż/w których uczestniczyło 650 uczestników
23 imprezy sportowo-turystyczne i rekreacyjne w atrakcyjnych rejonach nad morskich i górskich w kraju. w których wzięło udział 720 uczestników. Od 2008 klub jest współorganizatorem półfinałów oraz MP w kręglach klasycznych i bowlingu. Corocznie organizowany jest ogólnopolski turniej brydżowy w Nysie.

Członkowie klubu biorą corocznie udział w szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenie „Cross” podnosząc swoje umiejętności sportowe , szkoleniowe i umiejętności w zakresie organizacji imprez sportowych i turystycznych.
Z byłych zawodników naszego klubu najwybitniejszy był kol. Ryszard Suder- mistrz i wicemistrz Polski w szachach i srebrny medalista olimpiady szachowej co jest równoznaczne z wicemistrzostwem świata w tej dyscyplinie.

Wśród obecnych członków naszego klubu do czołowych zawodników należy zaliczyć:
Kol. Jerzego Marszałkowskiego – brydżystę, brązowego medalistę Mistrzostw Polski indywidualnie, złotego medalisty w parach na maxy i impy, wicemistrza w drużynie.parach na maxy i impy, wicemistrza w drużynie.
Kol. Romualda Dąbrowskiego - brydżystę , mistrza Polski indywidualnie, w parach na maxy , wicemistrza w drużynie
Kol. Jerzego Zawora- brydżystę, mistrza polski w parach na maxy i impy, wicemistrza w drużynie. Kol. Radosława Zelanta- mistrza Polski w strzelaniu laserowym, drużynowego wicemistrza Polski w brydżu sportowym.
Kol.Joannę Staliś- mistrzynię Polski w strzelaniu laserowym, srebrną i brązową medalistkę mistrzostw Polski w Kręglach, reprezentantkę Polski w mistrzostwach Europy w kręglach.
Kol. Beatę Kasperczyk – mistrzynię Polski w warcabach stupolowych Kol. Jadwigę Mróz- Kol. Zofię Siwy – Kol. Elżbietę Sajdak. – Kol. Leona Muchę i Andrzeja Kużdżała– wicemistrzów Polski w brydżu sportowym. Kol. Jana Miecznikowskiego, Józefa Malinowskiego, Tadeusza Lacha, Mieczysława Strzałkowskiego, Władysława Puczkowskiego, Dominika Kasperczyka, Ryszarda Ostapiuka, Edwarda Podczasika, Lesława Kozika, Stanisława Iwańskiego – czołowych zawodników w warcabach stupolowych.
Kol.Tadeusza Traczyka, Kulpińskiego ,Sylwestra Barnowskiego, Sylwestra Kaszyckiego, Bolesława Jacewskiego – czołowych zawodników w szachach
W 2014 r największe sukcesy klub odniósł w brydżu sportowym – mistrzostwo Polski kol. Dąbrowskiego i Marszałkowskiego w parach na maxy, drużynowe wicemistrzostwo Polski /Dąbrowski,Marszałkowski,Zelent,Mucha, Kużdżał/
Drużyna szachowa zdobyła IV miejsce a warcabiści VII miejsce.

 Nasze działania wspierają:


 Kalendarium


Życzymy wszystkiego najlepszego

Pogoda w Nysie

www.swiatpogody.pl
 1,5 % dla ATUT NYSA
Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Za 2019 rok dzięki Państwa wsparciu zebraliśmy kwotę 14 933,40 zł. Dziękujemy
Powered by v6.01.6 © 2003-2005
Shunt by:
489763 Unikalnych wizyt